piątek, 1 kwietnia 2016

Zofia Morawska

Ur.13 listopada 1904 w Turwi,zm.15 października 2010 w Laskach polska działaczka społeczna,wieloletnia administratorka w Towarzystwie Opieki nad Ociemniałymi w Laskach(Gmina Izabelin).Dama Orderu Orła Białego.
Życiorys
Młodość
Córka Kazimierza Morawskiego,ukończyła gimnazjum sióstr urszulanek w Krakowie gdzie uzyskała maturę.Po studiach pedagogicznych na Uniwersytecie Jagiellońskim podjęła pracę jako nauczycielka w szkole sióstr prezentek.Po śmierci ojca w 1925 r.razem z matką przeprowadziła się do Warszawy.Od 1930 r.związana z Towarzystwem Opieki nad Ociemniałymi w Laskach,organizatorka warsztatów,świetlic,opieki indywidualnej,pośrednictwa pracy i opieki lekarskiej,zajmowała się także finansami Towarzystwa,pozyskując przez lata środki i wielu sponsorów.
Koniec pracy zawodowej
Pracę zawodową w Laskach zakończyła w sto trzecim roku życia.13 listopada 2009 obchodziła 105 rocznicę urodzin z tej okazji w kaplicy w Laskach odbyła się msza święta(listy okolicznościowe nadesłali:ks.abp Kazimierz Nycz i ks.Adam Boniecki).
Odznaczenia,wyróżnienia
Za swoją działalność została jako pierwsza Polka w historii orderu odznaczona Orderem Orła Białego przez prezydenta Lecha Wałęsę,a także uhonorowana nagrodą im.Alberta Schweitzera oraz nagrodą Fundacji Episkopatu Polski„Dzieło Nowego Tysiąclecia TOTUS”2004 r.w 2004 r.nadano jej tytuł„Izabelińczyka Roku”.W 2006 r.została odznaczona Orderem Gwiazdy Solidarności Włoskiej III Klasy.
Film dokumentalny
W 2004 r.powstał o niej film dokumentalny pt."Pani Zofia w Laskach"(realizacja i scenariusz:Jadwiga Nowakowska).Mieszkała na terenie Zakładu dla Niewidomych w Laskach.
Wywód przodków
4.Kajetan Morawski
2.Kazimierz Morawski
5.Józefa z Łempickich
1.Zofia Morawska
6.Tadeusz Chłapowski
3.Maria z Chłapowskich
7.Róża z Jezierskich

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz