wtorek, 17 marca 2015

Kobyłka

Miasto i gmina w województwie mazowieckim,w powiecie wołomińskim.W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa warszawskiego.W aglomeracji warszawskiej,ok.17 km od centrum Warszawy w kierunku północno-wschodnim na Nizinie Mazowieckiej.Ma dogodne połączenia kolejowe oraz autobusowe ze stolicą.Położone na linii kolejowej nr 6 z Warszawy do Białegostoku.Do 1954 roku siedziba wiejskiej gminy Kobyłka.
Demografia  

Dane z 31 grudnia 2013:
Opis Ogółem Kobiety Mężczyźni
Jednostka osób % osób % osób %
Populacja 20855 100 10744 51,52 10111 48,48
Według danych z 2002 r.średni dochód na mieszkańca wynosił 290 €(1146,94 zł).We wrześniu 2013 r.liczba ludności w Kobyłce osiągnęła liczbę 20000 osób.
Położenie geograficzne
Miasto Kobyłka leży na Równinie Wołomińskiej w centralnej części Niziny Mazowieckiej.Kobyłka graniczy z miastami:Zielonka,Marki;z Gminą Radzymin oraz z Miastem i Gminą Wołomin.Przez miasto przebiega droga wojewódzka nr 634.Na terenie gminy znajdują się dwie stacje kolejowe:Kobyłka i Kobyłka Ossów.
Struktura powierzchni
Według danych z 2002 r.Kobyłka ma obszar 20,05 km²,w tym:
  • użytki rolne:47%
  • użytki leśne:21%
Miasto stanowi 2,1% powierzchni powiatu.
Podział miasta
Dzielnice miasta Kobyłka to:Antolek,Mareta,Grabicz,Kobylak,Kolonia Chór,Sosnówka,Zalasek,Piotrówek,Jędrzejek,Maciołki,Nadarzyn,Stefanówka,Turów.
Herb miasta
Herbem miasta jest tarcza podzielona poziomo w jednej trzeciej od góry złota,u dołu błękitna.W górnym polu po środku czerwony koń,po bokach potrójne liście dębu z dwoma żołędziami.W polu dolnym srebrny kościół(miniatura bazyliki Świętej Trójcy)
Zabytki
  • Kościół św.Trójcy,bazylika mniejsza,barokowa świątynia wzniesiona w latach 1740-1745 z fundacji Marcina Załuskiego według projektu włoskiego architekta,którym był Guido Antonio Longhi.Kościół wyróżnia nietypowa bardzo szeroka fasada z dwiema wieżami.Wewnątrz zachowało się mieszkanie biskupa Załuskiego oraz iluzjonistyczne polichromie autorstwa Grzegorza Łodzińskiego na ścianach i sklepieniach.Kościół św.Trójcy stanowił część założenia kalwaryjskiego,które uległo zniszczeniu w XIX wieku.
  • Budynek dróżnika,jest przykładem budownictwa z początku XIX wieku.Pospolicie zwany koszarką.
  • Rynek,ma nietypowy kształt trójkąta.Swego czasu był kulturalną częścią miasta.Na rynku jest kapliczka upamiętniająca walki z roku 1920.
  • Pałacyk Biskupa Załuskiego,siedziba znakomitego biskupa Załuskiego.Budynek nieistniejący z powodu rozbiórki"na cegłę".
Batalistyczna historia Kobyłki
W 1794 r.rozegrano przedostatnią bitwę insurekcji kościuszkowskiej z wojskiem rosyjskim.Bitwa pod Kobyłką zakończyła się porażką powstańców.Podczas bitwy warszawskiej w pobliskim Ossowie rozgrywały się starcia,w których 14 sierpnia 1920 zginął ksiądz Ignacy Skorupka.W tym czasie w Kobyłce znajdowała się stacja telegraficzna.W latach 40.XX w.w Kobyłce dochodziło do krwawych starć.
Wspólnoty wyznaniowe
  • Parafia św.Kazimierza Królewicza w Kobyłce-Stefanówce
  • Parafia bł.Matki Teresy z Kalkuty w Kobyłce-Turowie
  • Parafia Świętej Trójcy w Kobyłce
  • Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy(Sala Królestwa)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz