piątek, 7 lutego 2014

Województwo podlaskie

(łac.Palatinatus Podlachiae),województwo I Rzeczypospolitej istniejące w latach 1513–1795 ze stolicą w Drohiczynie,część prowincji małopolskiej.
Historia
Utworzone zostało przez króla Zygmunta Starego 29 sierpnia 1513 poprzez podział województwa trockiego i do 1569 należało do Wielkiego Księstwa Litewskiego.Pomimo tego od 1516 roku na mocy przywileju królewskiego ziemie wchodzące w skład województwa były objęte prawem polskim.Stolicą był Drohiczyn.W 1566 roku odłączono od województwa Ziemię kobryńską,brzeską i kamieniecką,które weszły w skład Województwa brzeskolitewskiego.W tym samym roku utworzono urząd kasztelana podlaskiego.W dniu 21 marca 1569 roku na mocy unii lubelskiej przy aprobacie posłów podlaskich Sejm koronny przegłosował włączenie województwa podlaskiego do Korony Królestwa Polskiego.
Urzędy
Do senatu wprowadzało 2 senatorów większych:wojewodę i kasztelana podlaskich.Popis pospolitego ruszenia województwa odbywał się w Drohiczynie,który później uważano za stolicę województwa.
Ziemie
  • ziemia drohicka szlachta tej ziemi sejmiki odbywała w Drohiczynie,wybierając 2 posłów na sejm.Tam też był sąd grodzki.Sąd ziemski sprawowany był w Drohiczynie,Miedznej,Sokołowie Podlaskim,Mokobodach.
  • ziemia mielnicka szlachta tej ziemi sejmiki odbywała w Mielniku,gdzie wybierała 2 posłów na sejm.Tam też odbywały się sądy grodzkie i ziemskie.
  • ziemia bielska szlachta tej ziemi sejmiki odbywała w Bielsku Podlaskim,gdzie wybierała 2 posłów na sejm.Sądy odbywały się w tej ziemi nie w jej stolicy Bielsku lecz w Brańsku.
Właściwym dla niej sejmikiem generalnym był obradujący w Warszawie"generał"mazowiecki.Wszystkie te ziemie wybierały w Drohiczynie na zmianę 2 deputatów do Trybunału Koronnego w Lublinie. Herb
Herbem województwa były połączone 2 herby:polski i litewski orzeł bez korony w polu czerwonym i Pogoń litewska.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz