- Kolekcja instrumentów naukowych(ok.2000 obiektów)składa się na nią głownie dawne wyposażenie pracowni,m.in.arabskie astrolabium z 1054 roku;aparat do skraplania gazów z 1884 r.projektu prof.Karola Olszewskiego oraz kolekcja globusów z Globusem Jagiellońskim i globusami Gerarda Mercatora z XVI wieku.
- Kolekcja malarstwa zachodnioeuropejskiego(21 obrazów i antyczna rzeźba)przedstawiająca malarstwo od XVI do XIX wieku,m.in.Wenus i Amor Jana Massysa z 1561 roku oraz Duch ojca Hamleta na zamku w Elsynor Eugene Delacroix.
- Kolekcja klisz i fotografii(ok.35000 starych negatywów i ponad 1000 fotografii)m.in.zbiory klisz znanych fotografów:Antoniego Pawlikowskiego,Józefa Kuczyńskiego,Stanisława Muchy i Stanisława Kolowcy,negatywy prezentujące zabytki Krakowa sprzed II wojny światowej oraz portrety fotograficzne profesorów krakowskich uczelni i innych wybitnych postaci.
- Kolekcja rzeźby zbiory rzeźby średniowiecznej;rzeźby barokowe,w tym brązowe modele anatomiczne wykonane przez Pietro Francavillę oraz rzeźby z XIX i XX wieku,autorstwa m.in.Franciszka Wyspiańskiego,Konstantego Laszczki i Igora Mitoraja.
- Kolekcja grafiki(ok.5000 sztuk)obejmuje akwarele i rysunki artystów polskich oraz ryciny artystów polskich i zagranicznych z XV-XX wieku.Również największy w Polsce zbiór rysunków i grafik Feliksa Topolskiego oraz Adama Hoffmana.
- Kolekcja rzemiosła artystycznego(ok.7000 obiektów)wyroby złotnicze,tkaniny,ceramika,meble,naczynia cynowe,mosiężne,brązy złocone,insygnia rektorskie w tym tzw.berło królowej Jadwigi.
- Kolekcja klocków drzeworytniczych(ok.3000 obiektów)m.in.klocki,z których odbijano w latach 1533-1534 drzeworyty w Biblii Wittenberskiej z 1534 roku.
Wystawa interaktywna Świat zmysłów
To otwarta 1 października 2005 edukacyjna wystawa na której prawa fizyki są przedstawione za pomącą modeli obsługiwanych przez zwiedzających.
Wystawa podzielona jest na trzy„wyspy tematyczne”:
- Receptory przedstawienie narządów zmysłu i ich właściwości,
- Mono czy stereo przedstawienie zjawisk wynikających z posiadania parzystych narządów zmysłu,
- Iluzje modele przedstawiające jak można oszukać zmysły.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz