Nazwy |
Podział historyczny
W przeszłości Główne Miasto dzieliło się na następujące części:
- Dzielnica Mariacka
- Dzielnica Świętojańska
- Przedwale
Położenie
Główne Miasto położone jest w centralnej części dzielnicy Śródmieście na zachodnim brzegu rzeki Motławy.Od północy wzdłuż ulicy Podwale Staromiejskie graniczy ze Starym Miastem,od wschodu posiada połączenie z Wyspą Spichrzów poprzez mosty Zielony i Krowi.Od południa przez Podwale Przedmiejskie graniczy ze Starym Przedmieściem a od zachodu z Nowymi Ogrodami.
Zabytki
W Gdańsku działali tacy architekci,jak:Willem,Abraham i Izaak van den Blocke oraz Antoni van Obberghen czy Andreas Schlüter.Gdańsk znajduje się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego.
- Ratusz Głównego Miasta gotycko-renesansowa budowla z XV wieku położona pomiędzy ulicą Długą i Długim Targiem.Posiada wieżę wysokości 83 metrów dominującą nad Drogą Królewską.Znajduje się na niej zabytkowy carillon.
- Dwór Artusa gmach przy Długim Targu 44,dawne miejsce spotkań kupców i patrycjuszy,posiada bogato zdobione wnętrza.
- Fontanna Neptuna fontanna z XVII wieku z posągiem rzymskiego boga mórz Neptuna umiejscowiona na Długim Targu pod Ratuszem Głównego Miasta.
- Wielka Zbrojownia arsenał miejski w stylu manieryzmu niderlandzkiego z 1605 roku.
- Dwór Bractwa św.Jerzego budynek w stylu flamandzkim z 1494 roku przy Targu Węglowym 27,siedziba konfraterni patrycjuszy.
- Katownia z Wieżą Więzienną budowla obronna z XIV wieku położona przy Targu Węglowym.Pełniła funkcje barbakanu i miejskiego więzienia.
- Hala Targowa hala targowa z 1896 położona przy Placu Dominikańskim.
- Bazylika Mariacka największy ceglany kościół na świecie.Zbudowana w stylu gotyku ceglanego,budowana od XIV a ukończona na początku XVI wieku.Wnętrze posiada liczne zabytki ruchome.
- Kościół św.Mikołaja gotycki kościół z XII wieku położony przy ulicy Świętojańskiej.Posiada bogaty wystrój gotycki,barokowy,renesansowy i rokokowy.
- Kościół św.Jana gotycki kościół z XIV wieku położony przy ulicy Świętojańskiej.
- Kaplica Królewska barokowa kaplica z 1681 r.Zbudowana z pomocą króla Jana III Sobieskiego dla gdańskich katolików.
- Brama Wyżynna renesansowa brama z 1588 położona przy ulicy Wały Jagiellońskie.Rozpoczyna Drogę Królewską.
- Brama Złota brama w stylu manieryzmu niderlandzkiego z 1612 roku.Położona w ciągu Drogi Królewskiej rozpoczyna ulicę Długą.Dzieło architektów Abrahama van den Blocke i Jana Strakowskiego.
- Brama Zielona brama wodna w stylu manieryzmu niderlandzkiego z 1568 roku,zamyka Długi Targ i Drogę Królewską od strony Motławy.Prowadzi na Zielony Most.
- Żuraw charakterystyczny dźwig portowy z 1444 r.wraz z bramą wodną wychodzącą w kierunku Motławy i Długiego Pobrzeża.Położony na końcu ulicy Szerokiej.
- Brama Mariacka późnogotycka brama wodna z XV wieku położona na końcu ulicy Mariackiej.Obecnie połączona z budynkiem Domu Towarzystwa Przyrodniczego,jest siedzibą muzeum archeologicznego.
- Brama Chlebnicka brama wodna z XV wieku zbudowana w stylu gotyckim.Kończy ulicę Chlebnicką.
- Brama Krowia gotycka brama wodna z XIV wieku.Leży na końcu ulicy Ogarnej,prowadzi na Most Krowi.Została przebudowana na początku XX wieku.
- Brama św.Ducha brama wodna z XV wieku na końcu ulicy Świętego Ducha.Odbudowana po silnych zniszczeniach wojennych.
- Brama Straganiarska brama wodna z 1492 roku u zbiegu ulic Rybackie Pobrzeże i Straganiarskiej.
- Złota Kamienica kamienica przy Długim Targu z 1617 r.Fasada ze złoconymi posągami oraz płaskorzeźbami.
- Dom Angielski renesansowa kamienica przy ul.Chlebnickiej z 1570 roku.Bogato zdobiona fasada,budynek zwieńczony czterema szczytami i wieżyczką z hełmem i iglicą.
- Dom Uphagena kamienica mieszczańska Jana Uphagena z XVIII wieku.Położona przy ulicy Długiej.Posiada oryginalny wystrój i wyposażenie,udostępniona do zwiedzania.
- Długi Targ 20 kamienica mieszczańska z 1680 r.Posiada bogato zdobioną barokową fasadę.
- Dom Towarzystwa Przyrodniczego gmach w stylu niderlandzkiego manieryzmu położony przy ulicy Mariackiej.Zbudowany w 1566,posiada 36 metrową wieżę.Obecnie w budynku mieści się Muzeum Archeologiczne.
- Dom Schlütera wczesnobarokowa kamienica z 1640 r.położona przy ul.Piwnej.Posiada bogato zdobioną fasadę z motywami antycznymi.
- Baszta Słomiana ośmioboczna baszta warowna z 1346 położona przy Targu Węglowym.Połączona przy pomocy galeryjki z Wielką Zbrojownią.
- Baszta Jacek baszta z 1400 roku położona przy zbiegu ulic Podwale Staromiejskie i Pańskiej.Ośmioboczna budowla o wysokości 36 metrów.
- Baszta Łabędź nadwodna średniowieczna baszta gotycka przy Targu Rybnym należąca niegdyś do nieistniejącego kompleksu zamku w Gdańsku.
- Baszta Narożna baszta z 1343 położona przy ulicy Ogarnej.
- Baszta Kotwiczników budowla z 1361 położona przy ulicy Kotwiczników nad Motławą.Znajdowało się w niej niegdyś więzienie miejskie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz