Miasto powiatowe w województwie świętokrzyskim.Siedziba władz gminy Włoszczowa i powiatu włoszczowskiego.Położone na Wyżynie Przedborskiej.Według danych z 31 grudnia 2010 r.miasto miało 10657 mieszkańców.
Położenie
Włoszczowa znajduje się we wschodniej części Niecki Włoszczowskiej na Wyżynie Przedborskiej.Północno-wschodnią granicę miasta wyznacza rzeka Czarna Struga należąca do dorzecza Pilicy.W południowej części miasta znajduje się niewielkie wapienne wzniesienie nazywane Czarnecką lub Ewińską Górą najwyższy punkt w granicach miasta 271 m n.p.m.Według danych z 1 stycznia 2011 r.powierzchnia miasta wynosiła 30,30 km².W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa kieleckiego.
Zabytki
- Ślady wczesnośredniowiecznego grodziska(kopiec św.Jana Nepomucena)z XII-XIII wieku.Prawdopodobnie było to grodzisko stożkowe z wieżą obronną.W odległości kilku metrów od podstawy kopca widać ślady fosy.Na jego szczycie znajduje się figura świętego Jana Nepomucena(stąd nazwa kopca)wykonana w stylu barokowym.
- Pozostałości założeń obronnych po dworze obronnym Szafrańców(herbu Stary Koń)z XVI wieku.
- Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z XVII wieku,rozbudowany w XIX wieku.Wewnątrz barokowy obraz Matki Bożej ze św.Joachimem i Józefem z połowy XVII wieku.Zbudowany na planie krzyża.Bryła świątyni wybudowana w połowie XVII wieku.Mniejsza wieża tzw.„sygnaturka”pochodzi z 1874 roku.Duża wieża(dzwonnica z zegarem)wzniesiona została ok.1896 roku jako wotum dziękczynne ufundowane przez ocalałych po epidemii cholery.
- Kaplica Wszystkich Świętych wybudowana w latach 1786-1788 przez Ewę Małachowską żonę Mikołaja Małachowskiego(cm.parafialny z XVII w.)w stylu klasycystycznym.
- Figurki św.Floriana z pierwszej połowy XIX wieku w Rynku oraz z XVIII wieku przy ul.Kusocińskiego.W miejscu tej drugiej do połowy XVII wieku znajdował się modrzewiowy kościół parafialny pod wezwaniem św.Jakuba.
- Szkoła Podstawowa nr 1(budynek z 1922 r.)W czasie okupacji hitlerowskiej w budynku szkoły mieścił się wojskowy szpital.
- Układ urbanistyczny centrum miasta z XVI w.
- Pierwsza wzmianka o Włoszczowie pochodzi z roku 1154.Wówczas Henryk Sandomierski przekazał miejscowość o nazwie Vloszcova Joannitom z Zagości.
- W XV wieku Piotr z Radomina z rodu Pierzchałów posiadał w pobliżu miejscowości gródek rycerski z wieżą,do której prowadził most
- Prawa miejskie nadane w 1539 roku przez króla Zygmunta I Starego staraniem starosty chęcińskiego Hieronima Szafrańca.
- XVI-XVII wiek Włoszczowa znajduje się w rękach Szafrańców.
- Od II połowy XVII wieku wzmożone osadnictwo żydowskie.W języku jidysz miasto było określane jako Vlotscheve.
- Koniec XVIII wieku miasto było własnością rodu Małachowskich,m.in.wojewody sieradzkiego Mikołaja Małachowskiego.Jego żona Ewa z Męcińskich zbudowała kaplicę cmentarną pw.Wszystkich Świętych.
- Według Skorowidzu Miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej,t.III.województwo kieleckie,wyd.w Warszawie w 1925 r.Włoszczowa liczyła 5479 mieszkańców,w tym 2565 wyznania rzymskokatolickiego,2910 mojżeszowego;narodowość polską podało 5322 mieszkańców,żydowską 156,niemiecką 1.
- Od września 1939 roku pod okupacją niemiecką w Generalnym Gubernatorstwie.We Włoszczowie w latach 1940-1942 istniało getto w rejonie ulicy Kilińskiego na południe od Rynku.
- We wrześniu 1942 roku hitlerowcy wysiedlili prawie całą ludność żydowską miasta.
- W 1969 roku powstaje największe włoszczowskie przedsiębiorstwo Zakład Stolarki Budowlanej Stolbud Włoszczowa.
- W 1980 roku oddany do użytku nowy szpital,który jako jeden z pierwszych w Polsce(jeszcze w okresie PRL)otrzymuje imię Jana Pawła II.
- W pierwszej połowie grudnia 1984 r.dwutygodniowy strajk młodzieży Zespołu Szkół Zawodowych przy ul.Wiśniowej w obronie krzyży usuniętych z sal lekcyjnych.Strajkującą młodzieżą opiekowali się księża Marek Łabuda i Andrzej Wilczyński(+2000)oraz prob.ks.Kazimierz Biernacki(+1986).Pamiątkowa tablica na budynku szkoły.
- Początek lat 90.XX wieku okres upadku wielu dużych zakładów pracy,między innymi PTSB„Transbud Kielce”Oddział VI Włoszczowa,Peberol,STW w mieście panuje ogromne bezrobocie.Sytuacja nieco poprawia się dopiero dekadę później.
- W październiku 2006 miasto uzyskało ekspresowe połączenie kolejowe z Warszawą i Krakowem.Decyzję tę podjęto na skutek osobistych zabiegów ówczesnego ministra Gosiewskiego
z Kancelarii Premiera RP,posła z tutejszego okręgu wyborczego.W tym
celu przystosowano położoną na przebiegającej na zachód od miasta Centralnej Magistrali Kolejowej stację Włoszczowa Północ do obsługi pociągów pasażerskich.
- 3 czerwca 2007 koronacja Obrazu Najświętszej Maryi Panny Opiekunki Rodzin papieskimi diademami pobłogosławionymi przez papieża Benedykta XVI.
Do największych zakładów należą:
|
- ZPUE S.A.producent urządzeń do przesyłu i rozdziału energii elektrycznej.
- Stolbud Włoszczowa S.A.producent drewnianych drzwi i okien.Ma 800 pracowników.Od 2006 roku w grupie ZPUE S.A.
- Effector S.A. producent szyb zespolonych i okapników;obróbka aluminium.
- Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska„Włoszczowa”producent serów twardych i serków deserowych.
- Strunobet Migacz producent słupów wirowanych i kontenerowych stacji transformatorowych.
- „Miasto”najstarsza miejska część Włoszczowy z XVI-wiecznym układem urbanistycznym.
- Podzamcze Włoszczowskie miejsce początkowego osadnictwa.
- Włoszczówka(Przedmieście)nazwa zapomniana,choć coraz częściej pojawiająca się na dokładniejszych mapach.Obecnie to część ulicy Partyzantów.
- Górki uliczki na południe od Rynku,ul.Kilińskiego.
- Górajek nazwa pochodzi od nazwiska dziedziczki Włoszczowy Gorajskiej.Ulica Jędrzejowska oraz tzw.Górajek Beliński droga wylotowa w kierunku Kielc.
- Zielonka część ulicy Sienkiewicza w okolicy dworca PKS.
- Podlipie Wylotówka na Jędrzejów,za linią kolejową Kielce-Częstochowa.
- Osiedla wzdłuż osi ulicy Wiśniowej Osiedle Jana Brożka,Władysława Broniewskiego i Armii Krajowej.
- Północ Najmłodsza„dzielnica”osiedlowa przy linii kolejowej CMK.
- Potarganka ulica Wiejska.
Przez Włoszczowę przebiegają drogi wojewódzkie:
- 786Kielce Częstochowa
- 742Przygłów Nagłowice
- 785Włoszczowa Ciężkowice
Włoszczowa posiada dwie stacje kolejowe:
- 61Włoszczowa na trasie Kielce Częstochowa.
- 4Włoszczowa Północ na trasie Grodzisk Mazowiecki Zawiercie(Centralna Magistrala Kolejowa).
W mieście znajduje się prywatne,śmigłowcowe lądowisko ZPUE Włoszczowa.Około 13 km na północny wschód od miasta funkcjonuje prywatne lądowisko Krasocin.
Ochrona środowiska
Miasto Włoszczowa otoczone jest terenami podlegającymi pod Włoszczowsko-Jędrzejowski Obszar Chronionego Krajobrazu.Miasto,podobnie jak cała gmina,objęte jest programem segregacji odpadów.Posiada własne składowisko odpadów na Kępnym Ługu oraz oczyszczalnię ścieków przy ul.Wiejskiej(wybudowana w połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku).
Oświata
Szkoły podstawowe i gimnazja
- Zespół Placówek Oświatowych nr 1 im.Józefa Piłsudskiego.
- Zespół Placówek Oświatowych nr 2 im.Partyzantów Ziemi Włoszczowskiej.
- I Liceum Ogólnokształcące im.gen.Władysława Sikorskiego.
- II Liceum Ogólnokształcące im.Stefana Czarnieckiego przy ZSP nr 2.
- III Liceum Ogólnokształcące im.Stanisława Staszica przy ZSP nr 3.
- Politechnika Świętokrzyska w Kielcach,filia we Włoszczowie przy I Liceum Ogólnokształcącym im.gen.Władysława Sikorskiego.
Organizacje pozarządowe działające w zakresie kultury i lokalnego dziedzictwa:
- Włoszczowskie Towarzystwo Krzewienia Kultury
- Włoszczowskie Towarzystwo Historyczne
- Dom Kultury
- Powiatowe Centrum Kulturalno-Rekreacyjne
- Miejska Biblioteka Publiczna
Większość mieszkańców miasta stanowią wierni Kościoła Rzymskokatolickiego(dwie parafie).Pierwsza parafia rzymskokatolicka pw.św.Jakuba powstała prawdopodobnie w XIV wieku.Włoszczowa jest siedzibą dekanatu włoszczowskiego.Obecne parafie to:Parafia pw.Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny;Parafia pw.bł.Józefa Pawłowskiego z grona 108 męczenników II wojny światowej(od 11 października 1999).Z Włoszczową jako miastem dzieciństwa związany był bp Mieczysław Jaworski,ur.w 1930 r.w latach 1982-2001 bp tyt.Rapidum i sufragan kielecki,zm.w.2001 r.Popiersie w kościele Wniebowzięcia NMP z napisem:Nigdy stąd nie odszedłem.Działalność religijną w mieście prowadzi także Kościół Chrześcijan Wiary Ewangelicznej,protestancka wspólnota o charakterze ewangelicznym.Istnieje również Sala Królestwa miejscowego zboru Świadków Jehowy.
Na terenie miasta działają następujące wspólnoty religijne:
- Kościół Chrześcijan Wiary Ewangelicznej
- Kościół Rzymskokatolicki
- Świadkowie Jehowy
Miasta i gminy partnerskie:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz